Mažosios Lietuvos
enciklopedija

medienos drožyba

liaudies meno šaka.

medenos drožýba. Richardas Jepsenas Dethlefsenas apie medienos drožybą rašo: lietuviai turi savičiausią ir turtingiausią meną, kokio nerasi jokioje kitoje šiaurinės Prūsijos dalyje. Mediniai pastatų apdailos elementai liudija, kad Mažosios Lietuvos gyventojai išradingai panaudojo vienintelę čia turimą ir meniniam apdorojimui tinkamą medžiagą – medieną. Savo gyvenamąją aplinką ir būstą jie gausiai puošė tradiciniu medžio dekoru: ažūrinėmis vėjalentėmis, lėkiais, profilinio pjaustymo langinėmis ir stogo skydų apkalų drožinėta apačia. Vėjalenčių ornamentai daryti kruopščiai ir išradingai. Vietos gyventojai stengėsi ir vidų padaryti kuo jaukesnį, kai kada meniškai derindami daiktus prie patalpos. Anot R. Dethlefseno: Ilgais žiemos vakarais, ypač pavasarį ir rudenį, kai ateina šaktarpis, tas pereinamasis laikas, kuomet nei ledas belaiko, nei laivu išplauksi, žvejys imasi meistrystės. Meniškiausius darbus jis išpjausto, galima sakyti, paprasčiausiu kišeniniu peiliuku. Tuo laiku žvejys pasidaro ir vieną kitą daiktą, skirtą stubai papuošti. Tie dirbiniai – tikri liaudies meno kūriniai: profilinio pjaustymo lopšiai, lovos su baldakimu, masyvūs liaudiško baroko stalai ir kėdės, puošnios rankšluostinės ir kraičio skrynios, netgi sietynai. Šie medžio dirbiniai marginti ir dengti sodrių spalvų švediškais atvežtiniais dažais. Dažniausias baldų tapybos motyvas – lelija, kuri per Mažąją Lietuvą atkeliavo į Didžiąją Lietuvą ir ten vadinta tulpe. Mažojoje Lietuvoje kapinėse statyti įvairių formų mediniai krikštai.

Liuda Burzdžiuvienė

L: Detlefzenas R. Rytų Prūsijos kaimo namai ir medinės bažnyčios. V., 1995

Iliustracija: Mediniai būsto puošybos elementai Lobeliuose, 1995

Iliustracija: Mediniai būsto puošybos elementai Viešvilėje, 2002

Iliustracija: Šv. Mykolo skulptūra Karaliaučiaus Katedroje, iki 1944 / Iš Ulbrich A. knygos „Kunstgeschichte Ostpreußens“. Königsberg, 1932

Iliustracija: Medinė lova XIX a.–XX a. pradžia / Iš Šilutės muziejaus

Iliustracija: Medinė komoda XIX a.–XX a. pradžia / Iš Šilutės muziejaus

Iliustracija: Klaipėdiškių laukininkų virtuvės stalas, saugotas Karaliaučiaus Rytprūsių tėviškės muziejuje, iki 1944 / Iš Herderio instituto fotoarchyvo (Herder-Institut e. V. Bildarchiv)

Iliustracija: Parduotuvių medinė iškaba Karaliaučiuje, iki 1944 / Iš MLEA

Iliustracija: Senoji Kuršių nerijos kuršvaltės vėtrungė / Iš MLEA