Mažosios Lietuvos
enciklopedija

vėjalentės

laužto čiukurinio ar dvišlaičio stogo pakraščius prie skliauto sutvirtinančios lentos, puošybinis trobesio stogo elementas.

vjalentės, laužto čiukurinio ar dvišlaičio stogo pakraščius prie skliauto sutvirtinančios lentos, puošybinis trobesio stogo elementas. Paprastai įvairiais kiaurapjūvio išpjaustymais – dantukais, širdelėmis, lelijų, kitų gėlių žiedais ir jų deriniais – puoštas apatinis lentos pakraštys. Kiaurapjūviu ornamentuotos vėjalentės ypač naudotos Kuršių nerijos žvejų gyvenamųjų namų, klėčių nendrėmis dengtiems stogams puošti. XX a. statytų namų vėjalentės ne tik profiliuotos geometriniais raštais, bet ir nudažytos: ornamentuotoji jų dalis buvo baltos ar šviesiai mėlynos spalvos, pati vėjalentės lenta žalia ar mėlyna. Analogiškomis vėjalentėmis sutvirtinami ir gonkelių – verandų stogeliai, tik ornamentuojami abu lentos kraštai.

L: Butkevičius L. Kuršių Neringos žvejų gyvenamieji namai // Iš lietuvių kultūros istorijos,t. 1. V., 1958; Gimbutas J. Lietuvos kaimo trobesių puošmenys. V., 1999.

Angelė Vyšniauskaitė

Iliustracija: Vėjalentės Smalininkuose, 2002

Iliustracija: Vėjalentės Dravernoje, 2002