Mažosios Lietuvos
enciklopedija

magerka

senovinė vyriška vilnonė veltinė kepurė.

magerka, senovinė vyriška vilnonė veltinė kepurė. Ji buvo filcinė juoda ir trumpa, vos ausis dengianti, priekyje ir užpakalyje prakirptais ir atloštais atvartais, vadinta Majercken. Theodoro Lepnerio teigimu, Mažojoje Lietuvoje, ypač Įsruties, Ragainės, Tilžės apylinkėse, magerka jau XVII a. išnykusi. Mato Pretorijaus teigimu, tokios kepurėlės (Mayercke) buvo iš gauruoto filco. Tokios kepurės pavyzdžių prūsų kario piešinyje pateikė Christophas Hartknochas veikale Alt-und Neues Preussen..., 1684 [Senoji ir naujoji Prūsija...] ir aprašo, kaip dar šiandien dėvi Įsruties ir Ragainės apylinkių valstiečiai. Didžiojoje Lietuvoje magerkos dar buvo plačiai paplitusios iki XIX a. vidurio, o tarp neturtingų valstiečių – ir ilgiau.

L: Hartknoch Ch. Alt-und Neues Preussen. Frankfurt und Leipzig, 1684; Lepner Т. Der Preusche Littauer. Danzig, 1744, S. 62–63; Praetorius M. Deliciae Prussicae oder Preussische Schaubühne. Berlin, 1871, S. 112; Историко-этнографический атлас Прибалтики. Одежда. Рига, 1986, с. 116–117; Vyšniauskaitė A. Lietuviai IX а.–XIX a. vidurio istoriniuose šaltiniuose. V., 1994 (iliustracija Prūsas karys).

Angelė Vyšniauskaitė

Iliustracija: Prūsų karys – „kaip dar šiandien dėvi Įsruties ir Ragainės apylinkių valstiečiai“, XIX a. / Iš Hartknoch Ch. knygos „Alt- und neues Preussen, oder Preussischen Historie Zwey Theile“. Frankfurt-Leipzig, 1684