Mažosios Lietuvos
enciklopedija

kiudelio valtis

kiudelvaltė, Kuršių marių žvejų laivų rūšis.

kiùdelio váltis (tarm. kiudelvaltė), Kuršių marių žvejų laivų rūšis. Vadinta pagal traukiamą tinklą – kiudelį. Kiudelių ir kurnų valtys iki 1945 Kuršių marių šiaurinėje dalyje buvo didžiausi mediniai buriniai žvejybos laivai. Kiudelio valties ilgis siekė 10–11 m, plotis 3,3–3,5 m. Buvo 2 stiebai (pagrindinis ir priekinis), ant kurių keltos 4 burės (žėgliai): didžioji ir mažasis žėglis, fokas ir brumas (papildoma burė velkant tinklus ar vėjui nusilpus). Kiudelio valties įgula – 2 žmonės. Kiudelio valtys vyravo Kuršių nerijoje, jų po kelias turėjo Kuršių marių rytiniai žvejų kaimai. Stiebo viršūnėje kiekviena valtis turėjo meniškai padarytą spalvingą vėtrungę su kiekvienam kaimui valdžios nustatytu simboliniu ženklu. Kiudelio valtys buvo stiprios, masyviais ąžuoliniais bortais. Jos atlaikydavo bet kokius vėjus, neapvirsdavo. Plokščiadugnė kiudelio valtis buvo patogi sekliose Kuršių mariose. Ji valdyta vairu bei šoninėmis šliužėmis (svertais – prie valties šonų grandinėmis prikabintais, atitinkamai reguliuojamais mediniais skydais). Sovietmečiu senosios marių žvejų burinės valtys pradėtos vadinti dirbtiniu kurėno vardu.

Dar skaitykite kuršvaltė.

L: Plonaitis J. Lietuvininkas savo namuose // Jūra. 1991, nr. 2, p. 13–15.

Iliustracija: Nidos žvejai vakare rengiasi žvejoti Kuršių mariose, iki 1939 / Iš Buračų šeimos rinkinio

Iliustracija: Lujoje pagamintas kuršvaltės modelis, apie 1930 / Iš Herderio instituto fotoarchyvo (Herder-Institut e. V. Bildarchiv)

Iliustracija: Lujoje pagamintas kuršvaltės modelis, apie 1930 / Iš Herderio instituto fotoarchyvo (Herder-Institut e. V. Bildarchiv)